Urząd Wojewódzki

Urząd Wojewódzki – to budynek położony przy placu Powstańców Warszawy 1, budowany w latach 1939–1945 jako Regierungspräsidium, odbudowany i otynkowany po wojnie. Projektantem był Felix Bräuler, który wykorzystał bryłę Alexandra Müllera i Ferdinanda Schmidta. Fasada kojarzyła się z Nową Kancelarią Rzeszy w Berlinie.

Budynek to cegła dobrze otynkowana z charakterystyczną dla tamtego okresu białą stolarką okienną, obramowaną starannie piaskowcem, co jest szczególnie widoczne w pasie drugiej kondygnacji.Wgłębione portyki wejściowe, tak popularne w III Rzeszy nawiązuja jednoznacznie do Nowej Kancelarii Rzeszy podobnie jak Radio na Karkonoskiej, czy wejście do ZOO będące analogią Bramy Brandenburskiej. W czasie wojny budynek otrzymał jedno potężne trafienie we frontowe skrzydło od strony Mostu Grunwaldzkiego.Poza tym nie ucierpiał zbytnio dając po niedługim czasie możliwośc kręcenia filmów na swoim terenie o tematyce wojennej. Sam budynek jest w formie bryły rozciągniętej zgodnie z biegiem i korytem Odry. Wewnętrzne dwa skrzydła są wyznaczone przez trzy dziedzińce do których prowadzą dojazdy z boku gmachu. Portyki zdobią obie fasady tak od strony placu jak i Odry, gdzie dodatkowo wybudowano monumentalną trybunę mającą z założenia służyć przyjmowaniu defilad rzecznych (nowość jak na tamte czasy).Budynek jest przykryty dwuspadowym, spłaszczonym dachem przerwanym nad portykami.

Od końca wojny do dziś służył i służy władzom wojewódzkim i miejskim i jest w dobrym stanie. Stanowi nieodłączny element kulturowej i architektonicznej historii naszego miasta.

Zobacz trasy zwiedzania

Zobacz inne atrakcje

Napisz Zadzwoń Facebook